Опис будинку
РЛП "Приїнгульський"
Опис складено на основі розповідей старожилів Овчарюк Христини та Дайнеко Людмили.
Будинок,як бачимо, розташований на похилому спуску до берега річки, фасадом на південь. Стіни знадвору були оштукатурені, пофарбовані вохряною фарбою. Навколо вікон була ліпнина, виокремлена білою фарбою. Дах був покритий залізною бляхою, фарбованою червоним кольором. Вікна відкривалися надвір, були вертикально витягнуті, рами без розкладки, з середини закривались дерев’яними ставнями.
Двері, як і перегородка тамбура, мали розкладку 5*2 скла з подвійною вертикальною філенкою в нижній частині. Перегородка складалась з 4 частин – дві крайні нерухомі, в середині двостулкові двері. Скляне напівкругле вікно над входом мало хрестоподібну розкладку.
Всі внутрішні двері були дуже високими, «під стелю». Двері були глухими, подвійними, по 4 парні філенки на кожній стулці. В центрі була вітальня, праворуч стіна була глухою. Відокремленість будинку за нею, окремий вхід, інша конфігурація вікон дає підставу вважати, що тут була або господарська частина, або «присутственное место». Тобто саме тут могла знаходитись та сама «Судова камера» 5-ої дільниці, де відправляв правосуддя О.С.Тропін.
Стелі панської частини були прикрашені ліпниною, основним елементом якої були бутони троянд. На підлозі був паркет.
Ще з приводу вікон та дверей. Характерні накладки на рештках двірних косяків свідчать, що їх було виготовлено в майстернях Херсона або Миколаєва. При демонстрації фото «Тропінки» Л. Дайнеко підтверджує, що вікна були «саме такими».
В.Генчев, співробітник наукового відділу РЛП "Приїнгульський"