Сторінками старого щоденника

Дата: 30.01.2019 22:51
Кількість переглядів: 835

РЛП "Приїнгульський"

 

Фото без описуАвтор щиро вдячний старшому науковому працівнику Миколаївського обласного краєзнавчого музею Губській Тетяні за надання можливості опрацювати щоденник Ніколая Романовського.


Минулого року довелось працювати в фондах Миколаївського обласного краєзнавчого музею, досліджуючи життя дуже відомої на Миколаївщині людини – священика Николая Романовського. Потрпив мені до рук щоденник цієї непересічної людини. Відомий священник Ніколай Романовський тим, що був чудовим вчителем, виконував обов’язки інспектора церковно-приходських та недільних училищ, опікувався пораненими під час Першої світової війни, був репресований у 1937 році. Саме його просвітницька та «інспекторська» діяльність і опинилась в центрі моєї уваги. Натрапив я на сторінки  щоденника, що стосуються шкіл нашого району. Ось деяки фрагменти записів.

Зазначимо, що мова йде про 1898 рік.

Новоюр’ївська школа, 15 лютого. В школі чистота і порядок, незважаючи на те, що розташована вона в тісній і незручній хаті. Знання учнів добрі, попри те, що молодші школярі навчаються  за неоднаковими підручниками, а також за такими, що не відповідають віковим потребам. Вчитель Гончаренко Пантелеймон, 19 років, з Нового Бугу, одержує «жалування». Напевне, він і інші згадувані новобужани – випускники учительської семінарії, відкритої в Новому Бузі 1874 року. Навчальне приладдя в порядку, на стінах картини зі скороченої колекції. (в той час існував перелік необхідної наочності – повний і скорочений перелік), 10 Заповідей, а також правіла поведінки для учнів, виконані вчителем власноруч на ватманських листах. В школі є навіть рахівниця торговельна, шафа для книг. Взагалі, школа справила приємне враження, в тому числі і поведінкою дітей (в ремарці інспектуючий переживає, чи не надто строгими е методи виховання).

Новоберезівська школа. (незрозуміло, про який населений пункт йдеться. Автор буде вдячний, якщо хтось проллє світло на це питання). Діти охайні, їх побільшало. Новий вчитель, хлопець з Нового Бугу, старанно проводить заняття, діти опановують матеріал, оскільки попередній вчитель, Дерев’янський був звільнений за незадовільне навчання дітей, застосування тілесних покарань. Крім того, занедбав шкільні меблі, документацію,т а й взагалі, ганебно поводив себе зі слів власника квартири.

Симоновська школа. Відвідана 16 лютого, в школі присутні 37 дітей, з них 10 дівчаток. За словами Романовського, в школі порядок, сторож навить підлогу протер. В класі теж все добре, учні старані, вчитель веде акуратно журнал. Батьки зацікавлені, навіть багато хто з них  з’явилося послухати відповіді своїх дітей. Учні акуратні, охайні, «прифрантились», письмові роботи теж на належному рівні.

Заняття розпочались з 2 жовтня, вчитель молодий, 18 років, прізвище Холостенко. Батьки дітей допомагають продовольством вчителю, крім цього він одержує 120 рублів на рік.

В нотатках за цей час автор із сумом відзначає якогось Павлова і Дерев’янського, які своєю поведінкою дискредитують і ім’я вчителя, і шкільну справу.

Новій Буг. Петропавлівська школа (йдеться напевне, про приходську школу при храмі Петра і Павла – «Руської Церкви»). В школі 82 учні. Не всі забезпечені книжками (50%). Співи не викладаються, практикується покарання у вигляді становлення учнів на коліна. Учні неслухняні, перекривляють учителя, знання з математики слабкі, але зошити акуратні.

Школа Александро-Невського прихода (теж було б цікаво дізнатись про розташування як самої школи, так і храму, оскільки джерела згадують про «4 церкви», маючи на увазі, мабуть, культові споруди всіх конфесій). Письмові  роботи  виконують зразково, хоча деякі учні пишуть на підвіконні. З математики знання слабкі, хоча читають діти добре. В школі неохайно, вікна цвілі, підлога брудна.

Контрастом враження від учнів старшої групи – діти охайні, добре читають, рахують, ведуть зошити, користуються атласом.

Школа в Софіївці. 18 лютого. Навчання письму методом переписування книги. Знання з математики досить посередні, уявлення про абстрактні числа відсутні. Читають добре, але  переказування, вважає автор, бажає кращого. А ось письмо залишило найкращі враження.

Оленівська школа. Читають всі діти добре, але не знають значення багатьох слів і виразів. Книгами школа забезпечена слабо, в основному це Псалтир та Євангеліє. Вчитель живе бідно, від громади нічого не отримує внаслідок загальної бідноти в селі (батьки неспроможні заплатити навіть 30 копійок за дитину на рік). Інспектор на полях робить ремарку про необхідність допомоги вчителю та школі (підручники).

Антонівська школа, 19 лютого. Учнів  в школі 58. Занять практично цього дня не було, оскільки вчитель був на похоронах, потім правив панахиду (не забуваймо, що вчитель здебільшого - приходський священик).

Але інспектор перевірку здійснив, з якої він виніс «отрадное чувство» - діти по всіх предметах відповіді давали чіткі і задовільні.

Анновка-перша. Школу відвідав о першій годині дня. Школа  дуже мала але повно дітей, діти старанні, але користі мало – вчитель Зопзєв (так в оригіналі) сам зізнається, що знань в нього а ні з мови, а ні з математики недостатньо, і він не може задовольнити цікавість учнів. Основний вчитель хворіє. Крім цього Романовський бідкається, що з настанням весни частина дітей разом з батьками зривається в поїздку до Сибіру в пошуках кращого життя. «Жаль бедных деток и усилий учителя» - резюмує автор щоденника.

Який же висновок можна зробити з фактів, що наведені в документі?

По-перше, підтверджується сам факт існування шкіл в даних населених пунктах.

По-друге, щоденник характеризує стан навчання, відношення влади, населення до школи і справи освіти. За скупими строчками щоденника простежується небайдужість автора до своєї справи, його увага до потреб шкіл, вчителів, турбота про дітей, їх здоров’я.

По-третє, стан забезпечення школярів свідчить про рівень добробуту тих чи інших населених пунктів.

І, в-четверте, я знайшов непряме підтвердження тези про виїзд селян з села Березнегуватське до Сибіру в пошуках кращої долі на межі ХІХ – ХХ століть, оскільки такі процеси були характерні для всієї Європейської частини Російської імперій, в тому числі й для України2.

 _________________________

  1. Історія міст і сіл України. Миколаївська обл., стор 496.
  2. В. Генчев Історико-єтнографічний нарис с.Березнегуватське. Вперед,….

 

В.Генчев, співробітник наукового відділу РЛП "Приїнгульський"

 



Коментарі:

Лозовий С.І.
2019-02-05 14:47:54

По версії Кондратьєва Михайла Івановича-Храм збудував Ілья Афанасійович Шкляревич у 1804 р.На даний час не збереглось не одного фото Храму в с. Улянівка(на відміну від Пелагіївського). Місцевий житель Яковчук Анатолій Валентинович проходив службу в лавах Радянської Армії в ГДР. В місті Потсдам,парк Сан-Сусі в приблизно 1966 р.бачив фотографію Храму с. Улянівка. Просимо небайдужих громадян,які цікавляться історією рідного краю допомогти в пошуках нащадків Кудрявцевих,Шкляревичів.,фотографій Храму.

Відповідь адміністратора:

На місці де був Храм-стараннями Кондратьєва Михайла Івановича встановлено металячний хрест з інформацією про Шкляревича та дату 1804.

2019-02-05 15:03:09
Лозовий С.І.
2019-02-05 14:38:13

Зі слів Правосудька Миколи Федотовича,склеп був глибиною біля 6 метрів 4-5 трун було залитих свинцем. Руйнували Храм в 30-х роках ХХ ст. Матеріали вивозили до м. Новий Буг-будували педучилище.Та до смт.Казанка-райком комсомолу.Дзвіниця була окремо.

Лозовий С.І.
2019-02-05 14:33:53

Коли я проводив опитування старожилів с.Улянівка -Гончарова-Геращенко Ольга Данилівна (вчитель російської та німецької мов в місцевій школі,проживала біля Храму),розповідала ,що над входом до Храму "горіли" золотом цифри 1810. Ятак розумію,що це рік побудови та початку регулярних богослужінь.

Відповідь адміністратора:

Тітки бабусі Льолі (як називали її в селі), 11 сестер ,доньки батька Шевченко Степана Дем*яновича, співали в церковному хорі.Купол центральний Храму ,пофарбований в зелений колір,було видно зі с. Скалянка(народна назва).

2019-02-05 14:58:18
Відповідь адміністратора:

В селі Улянівка проживали та й проживають нащадки Шевченко Тараса Григоровича. Розповідають люди,що Тарас Григорович приїджав до села,до брата,коли провідував сестру в с. Баратівка.

2019-02-05 15:06:34
Лозовий С.І.
2019-02-05 14:15:15

На фото Ви бачите табличку з могильної плити ,яка знаходилась в склепі Храму в честь Успіння Божої Матері(центральний приділ,лівий Архистратига Божого Михайла,правий Миколи Чудотворця),село Улянівка,Новобузького району,Миколаївської області.Напис-Ростислав Кудрявцев помер в Парижі в віці 60 років.

Відповідь адміністратора:

Табличку "знайшли "чорні "археологи на місці де стояв велични Храм з білого місцевого каменю побудований.

2019-02-05 14:50:28

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь