Обережно, Сказ!
ЗАПОБІГТИ!
ВРЯТУВАТИ! П А М’ Я Т К А
ДОПОМОГТИ!
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Миколаївської області
і н ф о р м у ю т ь , з а с т е р і г а ю т ь , ре к о м е н д у ю т ь
С К А З
Сказ - це інфекція ран, що вражає центральну нервову систему, отже, головна ціль – головний мозок. Ця особливо небезпечна хвороба дає стовідсоткову смертність. Джерелом сказу є собаки, вовки, кішки, лисиці, пацюки та інші дикі тварини. Смерть настає від паралічу дихального та серцево-судинного центрів.
Збудник сказу виділяється тільки зі слиною і передається лише під час укусу.
Вірус сказу змушує хвору тварину до агресивної поведінки, змушує кусати все живе. Хвора тварина може пройти до
Інкубаційний період коливається від 14 днів до місяця. Вірус виділяється із хворого організму тільки за 10 днів до появи хвороби. Тому за тваринами, яки кусали людей і яких вдалося знайти, проводиться ветеринарний нагляд протягом 10днів з моменту укусу. Якщо тварина захворіла, то людину треба негайно лікувати.
Що робити, якщо вас укусила тварина?
НЕОБХІДНО:
- Промити рану протягом 10 хвилин, з милом.
- Звернутися до найближчого травмпункту.
- Треба мати інформацію про тварину, вид, опис зовнішнього вигляду і його поведінку, обставини нанесення укусу.
ЗАПОБІГТИ!
ВРЯТУВАТИ! П А М’ Я Т К А
ДОПОМОГТИ!
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Миколаївської області
і н ф о р м у ю т ь , з а с т е р і г а ю т ь , ре к о м е н д у ю т ь
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАС ВКУСИЛА СОБАКА ?
Крім психологічного шоку, укуси обличчя, голови, шиї, пальців рук небезпечні не тільки через косметичний дефект - собака, що вкусила вас, може бути хвора сказом. Якщо собака хвора, вірус сказу, від місця укусу по нервовим стовбурах попадає в головний мозок і вже на протязі 10-ти днів викликає розвиток сказу в укушеної людині. Якщо укус довівся на тіло й ноги - інкубаційний період розтягується на 1-3 місяці.
НЕОБХІДНО :
- Якщо кровотеча не дуже сильна, не намагайтеся відразу ж зупинити її, тому що с кров'ю з рани вимивається слина тварини із привнесеними з нею вірусами і бактеріями, а виходить, зменшується небезпека нагноєння й зараження сказом.
- У першу чергу промийте місце укусу будь-яким дезінфікуючим розчином, 3% перекисом водню, розведеним у воді з милом (краще господарським або спеціальним антибактеріальним, можна й звичайною туалетним), або зеленкою.
Спирт, йод і одеколон краще не використовувати, тому що вони обпалюють оголені тканини, і рана буде гоїтися повільніше.
- Обробіть шкіру навколо рани 5% настойкою йоду.
- Покрийте рану спеціальним бактерицидним пластиром і накладіть стерильну пов'язку.
- Обов'язково звернетеся в поліклініку.
Зробити це потрібно, навіть якщо вас вкусила власна собака, щеплена від сказу. Місце укусу повинен оглянути й обробити хірург: розірвані зубами тканини сильно травмуються й інфікуються мікробами.
ЯКЩО ВАС ВКУСИЛА НЕВІДОМА СОБАКА - вам призначать курс лікування.
ЯКЩО ВКУСИЛА ДОМАШНЯ СОБАКА, то щеплення її від сказу повинна бути підтверджена довідкою від ветеринара. Адже тварина може й не виглядати хворою, заразною вона стає за 8-10 днів до появи перших ознак сказу - наприкінці інкубаційного періоду.
Якщо щеплення від сказу підтверджена довідкою ветеринара, те вакцинація вкушеній людині не потрібна, якщо немає - за собакою спостерігають на протязі 10 днів після нанесення укусу.
Якщо протягом цього часу в собаки не з'явилися ознаки сказу ( слинотеча, порушення руху, водобоязнь), виходить, що тварина здорова і лікування її не потрібне.