Шкідливий вплив вейпінгу та електронних сигарет

Дата: 17.01.2025 21:57
Кількість переглядів: 28

Шкідливий вплив вейпінгу та електронних сигарет

 

 

        

        Війна спровокувала підвищення рівня стресу серед українців. А це призводить до ризикованої поведінки, зокрема збільшення споживання тютюну. В контексті цього доречно нагадати про ризики пасивного куріння та вдихання вторинних аерозолів.

        Згідно статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» у визначених громадських місцях заборонено куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів.

        Сучасним викликом є куріння е-сигарет і кальянів. Вони, подібно до сигарет, генерують бічні, або вторинні аерозолі – тобто те, що курець видихає в навколишнє середовище. Вторинний аерозоль містить ацетальдегіди та формальдегіди, летючі органічні речовини, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоров’я людини. До того ж нікелю і хрому в такому аерозолі більше, ніж у димі від звичайних сигарет.

         Вейпінг – це процес вдихання та видихання аерозолю, який часто називають парою, що виробляється електронною сигаретою чи подібним пристроєм. Пар зазвичай містить нікотин, ароматизатори та інші хімічні речовини.

        Одноразові електронні сигарети – це невеликі пристрої, які містять батарею, нагрівальний елемент і картридж, наповнений рідким нікотином. Коли користувач вдихає, рідина нагрівається і перетворюється на пару, яка потрапляє в легені.

        В нашій країні є актуальною проблемою споживання електронних сигарет. Паління може завдати шкоди здоров’ю. Одним із найбільш значних є вплив на розвиток мозку. Нікотин в електронних сигаретах може перешкоджати розвитку мозку, впливаючи на навчання, пам'ять і увагу. Вдихання хімікатів та інших  шкідливих речовин може пошкодити легені та дихальні шляхи, що призведе до респіраторних захворювань, таких як бронхіт і астма. Крім того речовина, що міститься в електронній сигареті, а саме – пропіленгліколь має канцерогенний вплив на клітини організму. При нагріванні він перетворюється в пропіленоксид — сильний канцероген, що сприяє переродженню (мутації) здорових клітин у злоякісні (ракові). Нікотин може підвищувати   артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень, створюючи навантаження на серцево-судинну систему.

        Рідкий нікотин, який використовується в електронних пристроях, викликає сильну залежність і може призвести до отруєння нікотином, особливо у маленьких дітей. Варто зазначити, що вейпінг пов’язують із підвищеним ризиком розвитку певних типів раку, включаючи рак легенів, рак горла та рак ротової порожнини.

        Часто підлітки перебуваючи під тиском, переймаючись щодо того, чи приймуть їх однолітки починають курити за компанію. Це може призвести до експериментів не лише з вейпінгом, а й з іншими шкідливими речовинами.

        Захистити дитину від паління електронних сигарет може бути складно, але є кроки, які ви можете вжити, щоб зменшити ризик розвитку звички:

- подавайте хороший приклад, якщо ви курите, кидайте палити та уникайте куріння на очах у вашої дитини;

- слідкуйте за діяльністю вашої дитини, особливо, коли вона гуляє з друзями. Розповідайте про шкідливість куріння і заохочуйте її уникати тиску з боку однолітків;

- звертайте увагу на будь-які зміни в поведінці чи здоров’ї вашої дитини, якщо ви помітили щось тривожне, зверніться за допомогою;

- заохочуйте свою дитину займатися здоровою діяльністю, наприклад, спортом або іншими хобі. Це може допомогти зменшити ризик того, що вона звертатиметься до куріння або вейпінгу, як способу впоратися зі стресом або нудьгою;

- проводьте якісно час та беріть участь у житті дитини. Це може допомогти побудувати міцний зв’язок і відкрити лінії спілкування.

    Варто пам’ятати, що вейпінг не є безпечною альтернативою курінню. Давайте приймемо зважене рішення стосовно відмови від тютюнопаління, щоб уникнути залежності та інших проблем зі здоров’ям.

 

Фото без опису


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь